Vožnja po neravnih tleh ali po luknjastih površinah lahko povzroči vibracije ali močne sunke, ki jih vozniki občutijo na telesu. Mehanske vibracije, ki se prenašajo prek različnih delov viličarja – tal, sedeža, pedal, volana – lahko neugodno vplivajo na uporabnike viličarjev. Čeprav so vibracije del narave dela, zadnje raziskave kažejo, da dolgotrajna izpostavljenost tresenju lahko vodi do različnih zdravstvenih težav.
Kaj vse lahko povzročijo viličarske vibracije?
Najpogosteje se pojavijo bolečine v spodnjem delu hrbta. Bolečine hrbta lahko povzročijo mišične napetosti, stiskanje medvretenčnih ploščic in kronične mišično-skeletne motnje.
V enem letu po svetu zaposleni samo zaradi bolečin v hrbtu, ki so posledica dela, koristijo milijone dni bolniškega dopusta. Zato je smiselno razmisliti o zmanjšanju obremenitve z vibracijami viličarjev, ki vplivajo na celotno telo voznikov.
Kako zmanjšati viličarske vibracije?
- Električni viličarji povzročajo manj vibracij kot tisti z notranjim izgorevanjem. Novejši električni viličarji pa gredo še korak dlje in vključujejo napredne ergonomske funkcije, kot so specializirani sedeži in napredni sistemi vzmetenja, ki zmanjšujejo učinek tresenja telesa.
- Nastavljiva platforma na hodnem viličarju zaduši vibracije in se prilagaja uporabnikovi teži.
- Gumijasto vzmetenje kabine zmanjšuje učinek mikrovibracij na uporabnika.
UKREPI |
|